قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

اسناد جدید اف‌بی‌آی ارتباط دولت عربستان با حادثه یازدهم سپتامبر را تایید کرد

یادداشت محرمانه‌ای از سوی اف‌بی‌آی منتشر شده که ارتباط مستقیم دولت عربستان با حملات یازدهم سپتامبر را تایید می‌کند.

خبر سما – به تازگی و پس از گذشت ۲۰ سال از حمله به برج های مرکز تجارت جهانی در نیویورک، پس از فرمان اجرایی جو بایدن، یادداشت محرمانه‌ای از سوی اف‌بی‌آی منتشر شده که ارتباط مستقیم دولت عربستان با این حملات را تایید می کند.

بیزینس اینسایدر در گزارشی نوشت در این مدت، کمیسیون تحقیق درباره این حادثه، انگشت اتهام خود را به سوی ۱۵ نفر از ۱۹ هواپیما ربا و صد البته اسامه بن لادن رهبر گروه تروریستی القاعده نشانه رفته بود و خواستار پاسخگویی دولت عربستان نیز شده بود اما تاکنون مدارکی دال بر ارتباط مستقیم عربستان با این حادثه در دست نداشت. عربستان نیز بارها در بیانیه های رسمی اعلام کرده بود که دولتش هیچ ارتباطی با این حادثه وحشتناک ندارد.

فیلیپ زلیکو مدیر اجرایی کمیسیون یازده سپتامبر نیز پس از گذشت ۵ سال از حادثه اعلام کرده بود که فردی به نام «عمر البیومی» که در آمریکا تحصیل می کرد و با دو تن از هواپیما رباها ملاقات داشته و گمان می رفت در این حادثه دست داشته باشد، از عوامل دولت عربستان نیست و اقدامات تروریستی انجام نمی دهد.

اما حالا و پس از گذشت سال ها و ماه ها، اسناد جدیدی که توسط دولت های آمریکا و انگلیس منتشر شده نشان می دهد که گزارش کمیسیون تحقیق یازده سپتامبر نادرست بوده است.

براین اساس، پس از فرمان اجرایی جو بایدن، یادداشتی از سوی اف‌بی‌آی در ماه مارس سال جاری منتشر شد که نشان می دهد البیومی از سازمان اطلاعات عربستان دستمزد ماهانه دریافت می کرده است. به عبارت دیگر او در آمریکا تحصیل نمی کرده بلکه جاسوس بوده است.

براساس یادداشت اف‌بی‌آی، البیومی در آمریکا مشغول جمع آوری اطلاعات درباره افراد مورد توجه دولت عربستان و ارائه این اطلاعات به سفیر عربستان در آمریکا در آن زمان، بود.

نویسنده این یادداشت که یکی از ماموران مخصوص اف‌بی‌آی در دفتر واشنگتن است، گفت: اتهامات البیومی و ارتباط او با اداره اطلاعات عربستان در آن زمان به اثبات نرسید اما حالا این یادداشت تمام اتهامات او را ثابت می کند.

در بخش دیگری از این یادداشت، منبعی معتبر به اف‌بی‌آی گفت اینکه البیومی اطلاعات بیشتری درباره حملات یازده سپتامبر و ارتباط با دو تن از عوامل حادثه داشته باشد، شانس ۵۰ به ۵۰ است.

براین اساس، در حالیکه سازمان اطلاعات آمریکا بارها تایید کرده که دولت عربستان هیچ اطلاعی درباره این توطئه ندارد اما حالا ارتباط برخی آژانس های امنیتی عربستان و اعضای خانواده سلطنتی با گروه تروریستی القاعده فاش شده است. پیش از این نیز مشخص شده بود ملاقات البیومی با دو هواپیماربا، توسط کنسولگری عربستان در لس آنجلس ترتیب داده شده بود.

علاوه بر این، در اسناد جدید دیگری که توسط دولت انگلیس و در پاسخ به درخواست اقدام قانونی علیه دولت عربستان توسط خانواده های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر، منتشر شده، نشان می دهد که البیومی پیش از حمله، از وقوع آن خبر داشته و در میان مدارک البیومی نیز کاغذی پیدا شده که هواپیمایی در حال رفتن به سوی هدفی در افق کشیده شده و تمام محاسبات مربوط به فاصله تا هدف مورد نظر نیز، در کنار آن است. این سند در سال ۲۰۰۱ توسط پلیس انگلیس کشف و ضبط شد اما تا سال ۲۰۰۷ خبر آن فاش نشد.

همچنین در اسناد منتشرشده انگلیس، فیلمی از البیومی وجود دارد که در آن یک امام جماعت محلی به نام «انوار الاولاکی» را که ارتباط نزدیکی با القاعده و نیز ربایندگان هواپیما دارد، در آغوش گرفته است.

انتشار این اسناد جدید در حالی صورت گرفت که دولت آمریکا خود با چالش های جدی و بزرگی مانند گرانی سوخت، موضوع حضور پایگاه های نظامی آمریکا در کشورهای دیگر و نیز موضوعات مربوط به برجام با ایران، مواجه است. دولت عربستان نیز همچنان باید پاسخگوی قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار سرشناس منتقد خود و ادامه جنگ با یمن باشد.

 

خبرگزاری تسنیم

مطالب مرتبط

۱۶۰۰ سخت افزار در خدمت خدمات الکترونیکی بانک دی

۱۶۰۰ سخت افزار در خدمت خدمات الکترونیکی بانک دی

بانک دی با توسعه سخت افزارهای بانکی توانسته است به...

توضیحات سازمان تامین اجتماعی درباره اظهارات «رئیس کانون کارگران بازنشسته تبریز»

توضیحات سازمان تامین اجتماعی درباره اظهارات «رئیس کانون کارگران بازنشسته تبریز»

مطابق تأکید و دستور مدیرعامل سازمان، روند پرداخت حقوق...

آمادگی بانک سپه برای کمک به واحدهای تولیدی و اشتغال زایی

آمادگی بانک سپه برای کمک به واحدهای تولیدی و اشتغال زایی

دکتر ابراهیمی مدیرعامل بانک سپه از آمادگی این بانک...

بهبود ناراحتی های گوارشی با “زیره سیاه”

بهبود ناراحتی های گوارشی با “زیره سیاه”

عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی...

نظرات

پاسخی بگذارید