قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

افزایش تست‌های کرونا به ۱۰۰هزار مورد در آینده

وزیر بهداشت گفت: تعداد تست‌های تشخیصی کرونا را در کشور از روزانه ۴۵ هزار به ۱۰۰ هزار مورد افزایش خواهیم داد.

دکتر سعید نمکی در مراسم آغاز گام چهارم بسیج ملی مقابله با بیماری کرونا – به شکل محله محور- که از امروز (۲۰ آبان) از کرمانشاه آغاز شد، با اشاره به نشست چندی پیش ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور مقام معظم رهبری، اظهار کرد: در آن نشست، مقام معظم رهبری اوامری را صادر کردند که یکی از آنها کنترل و مهار بیماری به شکل محله محور و خانواده محور کردن آن بود.

وی اضافه کرد: در این راستا گام چهارم بسیج ملی مقابله با بیماری کرونا که می‌تواند یک دگرگونی در مسیر کنترل بیماری ایجاد کند را ابتدا از کرمانشاه آغاز کردیم و به تدریج در همه کشور اجرایی می‌شود.

وزیر بهداشت افزود: محوریت این طرح بر مبنای بیماریابی زودرس، قرنطینه بیماران شناسایی شده، حمایت از بیماران در طول زمان قرنطینه، شناسایی صحیح مواردی که با فرد مبتلا در ارتباط بوده‌اند و کشف خوشه‌های گرفتار خواهد بود.

وی با بیان اینکه برای اجرای این طرح از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد، خیرین، بسیج، هلال احمر، وزارت ارتباطات و… استفاده خواهد شد، گفت: در این طرح هر خانه را یک پایگاه سلامت برای مقابله با بیماری کرونا خواهیم کرد و برآورد می‌کنیم با محور آموزش و پیدا کردن زودرس موارد مبتلا بتوانیم بار بیمارستانها را کم کنیم.

نمکی یادآور شد: اجرای این طرح به عنوان یک حرکت پیشگیرانه می‌تواند به مانند گام اول بسیج ملی مقابله با کرونا موفقیت آمیز و حتی به مراتب بهتر از آن باشد.

وی در ادامه با اشاره به موفقیت‌آمیز بودن گام اول اجرای این طرح در اسفند سال گذشته، گفت: گام نخست این طرح را در همان روزهای ابتدایی شیوع بیماری کرونا یعنی اسفند سال گذشته اجرایی کردیم که طی آن در کمتر از ۶۰ روز توانستیم با یک بسیج ملی مبارزه با کرونا تعداد مرگ و میرها را به کمتر از ۴۰ مورد در روز و تعداد بستری‌ها را نیز به یک پنجم قبل برسانیم.

نمکی با تاکید بر اینکه اجرای گام اول بسیج ملی مقابله با کرونا در همان روزهای ابتدایی شیوع بیماری یک تجربه بسیار موفق و برگرفته از دوران دفاع مقدس بود، اعلام کرد: با اجرای این طرح طی حدود ۶۰ روز ۷۸ میلیون نفر را در کشور غربالگری کردیم و همین امر بار بیمارستانها را به شدت کم کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش از افزایش تعداد تست‌های روزانه تشخیص کرونا در کشور از ۲۵ هزار به ۴۵ هزار تست خبر داد و گفت: این تعداد را طی روزهای آینده به ۱۰۰ هزار تست در روز می‌رسانیم.

وزیر بهداشت همچنین با اعلام ساخت دستگاه تست‌های تشخیصی سریع کرونا در کشور، عنوان کرد: در حال حاضر تست‌های تشخیصی سریع که به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه جواب آزمایش کرونا فرد را مشخص می‌کند در کشور ساخته شده و از سوی دیگر در حال وارد کردن تعدادی از این دستگاه‌ها به کشور هستیم تا بتوانیم موارد روزانه تست کرونا را افزایش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای این برنامه بیماران را در همان شروع ابتلاء شناسایی خواهیم کرد و حلقه مبتلایان بدون علامت که با فرد در ارتباط بوده‌اند نیز زودتر شناسایی می‌شوند.

نمکی در پایان از افزایش ۱۰ هزار و ۶۰۰ تخت بیمارستانی در کشور خبر داد و افزود: در هیچ دوره چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن شاهد اضافه شدن این تعداد تخت نبوده‌ایم، آن هم در شرایطی که با تحریم‌های سخت و شیوع بیماری کرونا دست و پنجه نرم می‌کنیم.

خبرگزاری ایسنا

مطالب مرتبط

سعید محمد: قصد شهردار شدن ندارم

سعید محمد: قصد شهردار شدن ندارم

سعید محمد فرمانده پیشین قرارگاه سازندگی خاتم...

کاریکاتور چینی گروه ۷ را به سخره گرفت

کاریکاتور چینی گروه ۷ را به سخره گرفت

کاریکاتوریست چینی با ترسیم اعضای گروه 7 به شکل حیوانات...

احتمال استفاده از بیت‌کوین به جای دلار در کوبا

احتمال استفاده از بیت‌کوین به جای دلار در کوبا

بانک مرکزی کوبا اعلام کرد استفاده از دلار آمریکا را از...

پاسخ رهبر انقلاب درباره نظر نهایی شورای نگهبان

پاسخ رهبر انقلاب درباره نظر نهایی شورای نگهبان

بعد از اعلام نتایج بررسی‌ صلاحیت نامزدهای انتخابات...

نظرات

پاسخی بگذارید