قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

توسعه پردازنده‎های ۵نانومتری توسط سامسونگ

تاریخ انتشار : چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 - 12:43

شرکت سامسونگ الکترونیکس به عنوان برند پیشتاز در حوزه فناوری نیمه‏هادی‏ها اعلام کرد که فناوری پردازش FinFET 5 نانومتری را تکمیل کرده و اکنون آماده ارائه مدل‏های نمونه به مشتریان است. با اضافه شدن این مدل پیشرفته به مجموعه محصولات پردازشی مبتنی بر فوق ماورای بنفش (EUV)، سامسونگ بار دیگر برتری خود را در بازارهای پایه پیشرفته به اثبات رساند.
فناوری پردازش ۵ نانومتری FinFET در مقایسه با سری ۷ نانومتری، کارآمدی مدارهای منطقی را تا ۲۵ درصد افزایش داده و در عین حال میزان مصرف انرژی در آن نیز تا ۱۰ درصد کاهش پیدا می‏کند یا به عبارت دیگر روند پردازش بهینه‌سازی شده و میزان عملکرد پردازنده ۱۰ درصد ارتقا پیدا می‎کند و همین مسئله امکان طراحی استانداردهای نوآورانه تر در معماری سلولی (Cell Architecture)را نیز فراهم می‎کند.
علاوه بر بهینه سازی «عملکرد در حوزه انرژی» (PPA)، مشتریان می‎توانند از مزایای متعدد فناوری بسیار پیچیده EUV 5 نانومتری سامسونگ بهره‎مند شوند. سری ۵ نانومتری نیز مانند سری قبل پردازنده‏های این شرکت، از لیتوگرافی EUV در الگوسازی سطح فلز استفاده کرده و به این ترتیب با کاهش میزان سطح پوششی، صحت عملکرد را افزایش می‎دهد.
یکی دیگر از مزایای مهم فناوری ۵ نانومتری آن است که می‏توانیم از همه IPهای ۷ نانومتری برای ۵ نانومتری هم استفاده کنیم و به این ترتیب روند انتقال مشتریان از فناوری ۷ نانومتری به ۵ نانومتری با هزینه‏هایی بسیار کمتر و اکوسیستم از پیش طراحی شده همراه بوده و در نهایت روند تولید محصولاتی با فناوری ۵ نانومتری بسیار کوتاه‌تر خواهد بود.
بخش فناوری‎های پایه سامسونگ (Samsung Foundry) در همکاری با شرکت‎های فعال در بخش اکوسیستم پیشرفته پایه سامسونگ (SAFE) توانست زیرساخت منسجمی را برای فناوری ۵ نانومتری سامسونگ طراحی کند که شامل کیت طراحی پروسه (PDK)، متدولوژی طراحی (DM)، ابزارهای اتوماسیون طراحی الکترونیک (EDA) و IP می‎شود. این مجموعه از سه ماهه آخر سال ۲۰۱۸ به تدریج به طرفین عرضه شده‎اند. در عین حال بخش فناوری‎های پایه سامسونگ ارائه خدمات Multi Project Wafer (MPW) را به مشتریان خود آغاز کرده است.
چارلی بی، معاون بخش فناوری‎های پایه سامسونگ می‎گوید «با تکمیل موفقیت‎آمیز توسعه ۵ نانومتری، توانستیم توانایی‎هایمان را در نودهای مبتنی بر EUV ثابت کنیم. ما در پاسخ به تقاضای مداوم مشتریان برای فناوری‎های پیشرفته پردازشی با هدف متمایز کردن محصولات نسل آینده، تلاش داریم حجم تولید محصولات فناوری‎های مبتنی بر EUV را افزایش دهیم».
در ماه اکتبر ۲۰۱۸ سامسونگ تولید اولیه پردازشگر ۷ نانومتری و اولین نود پردازش با فناوری لیتوگرافی EUV را اعلام کرد. این شرکت نمونه‎های تجاری آن پردازشگر را برای اولین محصولات مبتنی بر EUV بازار عرضه کرده و تولید انبوه پردازشگر ۷ نانومتری را نیز اوایل امسال آغاز کرد.
در عین حال سامسونگ در حال همکاری با مشتریان خود برای تولید یک پردازشگر ۶ نانومتری به شکل یک نود پردازش اختصاصی مبتنی بر EUV است و اکنون به نمونه‏های اولین چیپ ۶ نانومتری خود دست پیدا کرده است.
معاون بخش فناوری‎های پایه سامسونگ افزود «با توجه به مزایای متعدد مانند PPA و IP، انتظار می‎رود نودهای یپشرفته مبتنی بر EUV سامسونگ برای کاربردهای نوآورانه و جدید مانند ۵G، هوش مصنوعی (AI)، محاسبات حجم بالا (HPC) و اتوماسیون، با تقاضای بالایی مواجه شود. سامسونگ هم‏زمان با ارتقای جایگاه خود به عنوان پیشتاز لیتوگرافی EUV، پیشرفته‎ترین فناوری‎ها و راهکارها را به مشتریان خود عرضه می‎کند».
فناوری‎های پردازشی مبتنی بر EUV سامسونگ در حال حاضر در شهر هواسئونگ کره جنوبی تولید می‎شوند. این شرکت قصد دارد ظرفیت تولید EUV خود را با تاسیس یک خط جدید در همین شهر افزایش دهد و انتظار می‏رود این کار تا نیمه دوم ۲۰۱۹ تکمیل شود.

نظرات

پاسخی بگذارید