قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

جزئیات مالیات مقطوع عملکرد سال ‌۹۷ مشاغل خودرویی اعلام شد

تاریخ انتشار : چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 - 16:32

مالیات عملکرد سال ۱۳۹۷ صاحبان مشاغل خودرویی در راستای اجرای تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم مقطوع اعلام شد.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، با ارایه دستورالعملی از سوی سازمان امور مالیاتی کشور میزان مالیات عملکرد سال ۱۳۹۷ مشاغل خودرویی اعلام شد. در این دستورالعمل آمده:
بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۳۱ تیر ۱۳۹۴، مالیات عملکرد سال ۱۳۹۷ صاحبان وسایط نقلیه مسافری، باری، ماشین‌آلات راهسازی و صنعتی مطابق جدول مندرج در دستورالعمل با رعایت گروه‌بندی استان‌ها به شرح زیر تعیین می‌شود:
۱- استان‌های کشور با توجه به امکانات و شاخص‌های موثر و به لحاظ وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نیز شرایط جوی به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:
گروه(۱): شهر تهران.
گروه(۲): استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، فارس، قزوین، گیلان، هرمزگان، مازندران، سایر شهرهای استان تهران(غیر از شهر تهران).

 

گروه (۳): استان‌های آذربایجان غربی، کرمان، گلستان، سمنان، زنجان، قم، همدان، مرکزی، یزد، بوشهر و خوزستان.

 

گروه (۴) :استان‌های چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، لرستان، خراسان شمالی.
گروه (۵): استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی،کردستان، ایلام،کهگیلویه و بویراحمد، و اردبیل.
۲- مالیات صاحبان وسایط نقلیه عمومی تا ظرفیت ۷ تن موضوع جداول ۳ الی ۷ پیوست، با توجه به تقسیم‌بندی فوق و بنابر اهمیت محل فعالیت با اعمال ضرایب جدول زیر نسبت به ارقام مالیات مندرج در جداول مذکور تعیین می‌شود.
۳- درخصوص مالکین تاکسی و وانت که دارای دو خودرو یا بیشتر باشند، مالیات خودروهای بعدی نیز به صورت مقطوع به شرح جدول (۱) مندرج در دستورالعمل تعیین می‌شود. در خصوص مالکینی که دارای دو خودرو یا بیشتر (غیر از تاکسی یا وانت) باشند، مالیات خودروهای بعدی به صورت مقطوع به میزان ۲۵ درصد بیشتر محاسبه و وصول خواهد شد. همچنین در صورتی که خودروی اول مودی تاکسی یا وانت بوده و خودروی دوم و یا خودروهای بعدی از سایر خودروها یا ادوات موضوع جداول این دستورالعمل باشند، با عنایت به توضیحات مذکور، مالیات خودروی دوم با در نظر گرفتن رقم مربوط به مالیات خودرو یا وسیله مذکور، با افزایش ۲۵ درصد به صورت مقطوع خواهد بود.
۴- مودیانی که در سال ۱۳۹۷ به صورت کامل فعالیت نداشته‌اند، مالیات آن‌ها براساس مدت کارکرد قطعی می‌شود.
۵- صاحبان مشاغلی که مشمول این دستورالعمل می‌شوند تکلیفی جهت تسلیم اظهارنامه مالیاتی و اسناد و مدارک موضوع آئین‌نامه ماده ۹۵ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۴ برای عملکرد سال ۱۳۹۷ نخواهند داشت.
۶- صاحبان مشاغل موضوع این دستورالعمل مکلف هستند نسبت به پرداخت مالیات مقرر عملکرد سال ۱۳۹۷ حداکثر تا پایان خرداد ۱۳۹۸ اقدام کنند. بدیهی است عدم پرداخت مالیات در مهلت یاد شده موجب تعلق جریمه موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیات‌های مستقیم به مالیات متعلقه است.
۷- مالیات صاحبان انواع وانت‌بار پلاک سفید و همچنین وانت بارهای‌های کرایه آژانس‌ها و همچنین صرفا سواری‌های پلاک سفید کرایه آژانس‌ها یا موسسات تحت نظارت تاکسیرانی یا سایر مراجع ذیربط اعم از دولتی، خصوصی، نهادها و شهرداری‌ها و… برابر جدول شماره یک دستورالعمل محاسبه و وصول شود.
۸- مالیات عملکرد سال ۱۳۹۸ صاحبان خودروهایی که در این سال به صورت قطعی به اشخاص غیر واگذار می‌شوند معادل ۱۵ درصد بیشتر از جدول موضوع این دستورالعمل بر حسب مدت فعالیت رعایت سایر بندهای این دستورالعمل و نیز مالیات صاحبان خودروهای مدل ۱۳۹۸ به نسبت مدت فعالیت در سال مذکور معادل ۱۵درصد بیشتر از مالیات مدل سال ۱۳۹۷ تعیین می شود.
تبصره: فروشندگان خودروهای مزبور برای عملکرد سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ تا تاریخ انتقال، مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و انجام سایر تکالیف مقرر مربوط به خودروی مورد نظر نخواهند بود.
۹- درخصوص سایر وسایط نقلیه عمومی که در جداول این دستورالعمل قید نشده است، صاحبان این وسایط می‌بایست نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات متعلق در موعد مقرر قانونی اقدام کنند.
۱۰- نظر به اینکه مالیات صاحبان مشاغل خودرویی موضوع این دستورالعمل به صورت مقطوع تعیین می شود، لذا اعمال مقررات مواد ۱۳۷، ۱۶۵، ۱۷۲ و سایر موارد مشابه درخصوص اینگونه مودیان منتفی است.

نظرات

پاسخی بگذارید