قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

خبرهای خوب از تولید واکسن کرونا در کشور

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در حال حاضر نیز با ۶ شرکت قرارداد همکاری در زمینه تولید واکسن کرونا امضا شده و دو شرکت به نتایج خوبی رسیده اند.

 

 

سورنا ستاری امروز  در نشست خبری در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در حوزه مقابله با کرونا شرکت های دانش بنیان بسیاری در کشور فعالیت خوبی داشتند و در یک ماه توانستیم تولید کننده ماسک های سه لایه و ان ۹۵ باشیم و خوشبختانه در این حوزه هرگز کمبودی در کشور ایجاد نشد.

خبرهای خوب از تولید واکسن کرونا در کشور

وی به تولید داروهای داخلی در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر نیز با ۶ شرکت قرارداد همکاری در زمینه تولید واکسن کرونا امضا شده و دو شرکت به نتایج خوبی رسیده اند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه باید از فرهنگی که نفت به ما تحمیل کرده، بیرون بیایم بر ضرورت سرمایه گذاری بخش خصوصی تاکید کرد و افزود: بحث پول در اولویت های پنجم و ششم توسعه اکوسیستم کارآفرینی و فناوری قرار دارد و اول باید اکوسیستم تشکیل شود.

ستاری اضافه کرد: سال گذشته از حدود بیش از ۴ هزار شرکت دانش بنیان در کشور، رقم ۱۲۰ هزار میلیارد تومان فروش این شرکت ها تا پایان سال ۹۸ به دست آمد.

وی افزود: امسال نیز تا این لحظه بیش از ۵ هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور فعال هستند که تا آخر سال پیش بینی می شود به تعداد ۶ هزار شرکت دانش بنیان افزایش یابد و قطعا فروش این شرکت ها دو برابر سال گذشته خواهد بود.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید براینکه شرکت های دانش بنیان در حال بزرگ شدن هستند و نیاز به صندوق های خطپذیر بالاتر داریم، تاکید کرد: خوشبختانه بودجه خوبی امسال در اختیار معاونت قرار داده شده که البته هنوز عملیاتی نشده است، اما امیدوار به تایید این بودجه و ارائه حمایت های خوب به شرکت های دانش بنیان هستیم.

ستاری در پاسخ به ایسنا در خصوص نتیجه سفر به اصفهان گفت: تفاهماتی انجام شد و قرار است مبالغی به اصفهان اختصاص داده شود که پس از جمع بندی اعلام خواهد شد. علاوه بر این چندین پروژه کلان در اصفهان در حال انجام است. پروژه بیسیک ساینس که به دلیل کرونا با توقف روبه رو شد، تا اوایل سال آینده به بهره برداری می رسد.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در خصوص آمادگی شرکت های دانش بنیان در صورت تشدید بیماری کووید ۱۹ در پاییز و زمستان، تصریح کرد: همکاری بسیار نزدیکی با وزارت بهداشت داریم و در حوزه تولید دارو و واکسن اتفاقات خوبی در جریان است. امیدواریم اولا واکسن آنفلوانزا تا مهر به بازار عرضه شود. همچنین دو یا سه واکسن دیگر نیز قبل از مهر به بازار می آید و در مورد داروهای مرتبط با کووید ۱۹ داروی ای وی ای جی برای اولین بار تولید شده و یکی از افتخارات ما است.

ستاری ادامه داد: در پاییز و زمستان اگر مورد اضطراری به وجود بیاید، شرکت های دانش بنیان آمادگی کمک و ارائه خدمات را دارند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه مجوز صادرات از وزارت بهداشت و صمت گرفته شده، اظهار کرد: به جز یکی دو محصول مجوز صادرات داده شد. به جز کیت ها و ماسک ها و محدودیت های دستگاه های ونتیلاتور در بحث صادرات مشکلی وجود ندارد.

ستاری خاطرنشان کرد: درحال رایزنی هستیم مواردی که مجوز صادرات ندارند مجوز بگیرند، اما در این بخش اول نیازمندی های داخل با قیمت مناسب اولویت است.

وی به ضرورت فعالیت در زمینه امنیت غذایی اشاره کرد و گفت: باید بتوانیم جایگزینی برای مواد غذایی که جایگزین برای آن نداریم داشته باشیم. در این حوزه کشت جایگزین می خواهیم و با وزارت کشاورزی بسیار جدی وارد مذاکره شده ایم.

ستاری ادامه داد: در بحث آنزیم ها هم به جد مشغول کار هستیم و البته کمبودهایی داریم که نیار به کار دارند. همچنین در حال تولید جلبک هستیم، زیرا پتانسیل خوبی در کشور داریم و حوزه جدیدی است. اکنون استارت اپ ها و سرمایه گذاری های بسیاری در این حوزه وارد شده است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در مورد پروژه اصلاح نژاد دام در پژوهشکده رویان اصفهان گفت: به دلیل تکنولوژی رویان امیدوار به موفقیت این پروژه هستیم.

مطالب مرتبط

لغو طرح ترافیک تا پایان مرداد ادامه دارد

لغو طرح ترافیک تا پایان مرداد ادامه دارد

رییس کمیته امنیتی انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با...

درخشش شب مریخ از نگاه «ماون»

درخشش شب مریخ از نگاه «ماون»

فضاپیمای ماموریت تکامل مواد فرار و جو مریخ (Mars Atmosphere and...

N۹۵ بیشترین تاثیر را در پیشگیری از کرونا دارد

N۹۵ بیشترین تاثیر را در پیشگیری از کرونا دارد

محققان در یک مطالعه آزمایشی دریافتند؛ ماسک‌های N ۹۵...

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۶ ساله شد

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۶ ساله شد

فناوری تلفن همراه در کشور 26 ساله شد به گزارش اداره کل...

نظرات

پاسخی بگذارید