قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

سپرده‌های بانک سپه از یک هزار هزار میلیارد ریال عبور کرد

تاریخ انتشار : چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 11:36

در جلسه مدیران بانک با معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی
چقازردی: سپرده‌های بانک سپه از یک هزار هزار میلیارد ریال عبور کرد

مدیرعامل بانک سپه از پیوستن بانک سپه به بانک‌های دارای منابع سپرده‌ای بیش از ۱۰۰۰ هزار میلیارد ریالی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی، محمدکاظم چقازردی که در نشست مشترک معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد با مدیران ارشد بانک سپه سخن می‌گفت ضمن اعلام این خبر افزود: پیوستن نخستین بانک ایرانی به جمع بانک‌های دارای منابع بالای ۱۰۰۰ هزار میلیارد ریال حاصل برنامه‌ریزی و همت و تلاش جهادی تمامی مدیران و کارکنان است.

* امکان حضور قدرتمندتر در عرصه کلان اقتصادی
وی افزود: تحقق این امر مهم نقش به سزایی در تعادل منابع و مصارف، استحکام موقعیت مالی و افزایش توان اعتبار دهی بانک سپه برای اجرای سیاست‌های کلان اقتصادی کشور خواهد داشت.

* جذب حداکثری منابع برای تزریق به تولید
چقازردی جذب حداکثری منابع با رعایت مقررات بانک مرکزی و تخصیص آن به واحدهای تولیدی را از برنامه‌های اولویت‌دار بانک سپه خواند و گفت: این بانک با تکیه‌بر منابع خود طی چند سال اخیر نقش انکارناپذیری برای تسهیل اجرای سیاست‌های بانک مرکزی در بازار پولی کشور و همچنین کمک به رونق تولید و اشتغال داشته است.
وی افزود: در ده‌ماهه سال جاری اهداف تعیین‌شده در جذب منابع به‌ویژه در حوزه سپرده‌های قرض‌الحسنه به ۱۰۰ درصد محقق شده است.

* رشد ۱۳۶ درصدی درآمدهای غیرمشاع بانک سپه
رئیس هیئت‌مدیره بانک سپه از افزایش ۱۳۶ درصدی درآمدهای غیرمشاع بانک سپه درده ماهه سال جاری خبر داد و خاطرنشان کرد: در همین مدت صدور ضمانت‌نامه‌های ریالی در نخستین بانک ایرانی بیش از ۹۲ درصد رشد نشان می‌دهد.
وی ضمن تأکید بر مدیریت هزینه‌ها در بانک تصریح کرد: این بانک برای ایجاد توازن در درآمدها و هزینه‌ها بیش از ۱۰۰ شعبه ناکارآمد خود را طی دو سال اخیر ادغام کرد و اهداف تدوین‌شده بانک سپه در این حوزه به‌طور کامل محقق شده است.

توصیه‌های مهم معاون وزیر اقتصاد به بانک‌ها
در ادامه این نشست مشترک معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی در جمع مدیران ارشد بانک سپه ضمن تبریک کسب موفقیت این بانک در جذب سپرده‌ها و افزایش منابع سپرده‌ای به بیش از ۱۰۰۰ هزار میلیارد ریال به تشریح و تبیین شرایط نظام بانکی و وضعیت شاخص‌های عملکردی بانک سپه پرداخت.

* تقویت نسبت کفایت سرمایه
دکتر عباس معمار نژاد ضمن تأکید بر ضرورت تقویت نسبت کفایت سرمایه بانک‌ها، تصریح کرد: تمام ارکان بانک‌ها باید به کاهش این نسبت حساسیت پیدا کنند و با برنامه‌ریزی و تلاش مضاعف از بروز زیان‌های انباشته و کاهش حقوق صاحبان سهام جلوگیری کنند.

* کاهش مطالبات غیرجاری
وی به‌ضرورت کاهش نسبت مطالبات غیرجاری بانک‌ها اشاره کرد و افزود: باید اقدامات اساسی برای کاهش این نسبت در بانک‌ها صورت گیرد.

* توجه ویژه به درآمدهای غیرمشاع و انجام اقدامات اساسی برای تعادل درآمدها و هزینه‌ها
معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: در تمام سیستم بانکی درآمدهای مشاع پاسخگویی پرداخت سود سپرده‌گذاران نیست؛ برای کمک به ایجاد تعادل درآمد-هزینه باید تأمین هزینه‌های غیرعملیاتی ازمحل درآمدهای غیر مشاع در بانک‌ها به‌صورت جدی دنبال شود.
وی افزود: افزایش نسبت درآمدهای کارمزدی از کل درآمدهای بانک باید افزایش یابد.

* دارایی‌ها مولد باشند
معمار نژاد به‌ضرورت افزایش نسبت دارایی مولد به‌کل دارایی‌ها در بانک‌ها تأکید کرد و گفت: بانک‌ها با کاهش دارایی‌های مازاد و بلااستفاده به بالا رفتن بازدهی اموال و سودآوری بانک‌ها کمک کنند.
وی در ادامه به تلاش مضاعف بانک‌ها برای فروش اموال مازاد و سهام شرکت‌های تابعه تأکید کرد.

* توجه ویژه به حوزه منابع انسانی
معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی توجه ویژه به آموزش نیروی انسانی، مدیریت دانش و جانشین پروری در بانک‌های کشور را مورد تأکید قرارداد و گفت: ضمن توجه به‌تناسب بین مدرک تحصیلی و شغل واگذاری باید از طریق آموزش صحیح نیروی انسانی، جانشین پروری و انتقال تجارب به افزایش بهره‌وری و سود در بانکداری کمک شود.

* اختصاص منابع بانک‌ها برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی
وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به‌ضرورت اختصاص بخش قابل‌توجهی از منابع نظام بانکی برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، تصریح کرد: بانک‌ها برای کمک به رونق تولید و اشتغال تسهیلات خود را در اختیار این واحدها قرار دهند.

* مواظب ریسک تسهیلات ارزی باشید
معمارنژاد به نوسانات نرخ ارز طی ماه‌های اخیر اشاره کرد و یادآور شد: بانک‌ها تسهیلات ارزی به‌ویژه از محل منابع صندوق توسعه ملی را در اختیار واحدهای تولیدی دارای درآمد ارزی و مشتریان خوش‌نام و خوش‌حساب قرار دهند تا از افزایش مطالبات معوق در این بخش جلوگیری شود.

* بانک‌ها برنامه محور باشند
وی ضمن اشاره به لزوم کار تیمی، انسجام و همدلی سازمانی بر حاکمیت برنامه محوری در بانک‌ها تأکید کرد و افزود: بانک‌ها علاوه بر برنامه‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت برای موفقیت در برخی حوزه‌ها و شاخص‌های خاص نظیر خروج از زیان دهی برنامه تدوین کرده و بر اساس آن عمل کنند.

* لزوم توجه به اصول حاکمیت شرکتی در بانک‌ها
معمارنژاد اجرای اصول حاکمیت شرکتی در نظام بنگاه‌داری نوین را یکی از مهم‌ترین مباحث خواند و تصریح کرد: تمامی ارکان بانک‌ها به‌ویژه بانک‌های دولتی باید با فراهم کردن شرایط و الزامات لازم زمینه تحقق سریع حاکمیت شرکتی را مهیا کنند.

نظرات

پاسخی بگذارید