قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

کوپن غیر هدفمند، بی‌فایده است

تاریخ انتشار : سه‌شنبه 14 اسفند 1397 - 4:28

یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است تا زمانی که کمک‌های دولت به اقشار کم درآمد جامعه به شکلی هدفمند برنامه‌ریزی نشود، نمی‌توان انتظار داشت برنامه ریزی‌هایی که در حوزه یارانه یا کوپن شکل گرفته تأثیرگذار شوند.

خبرگزاری ایسنا: یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است تا زمانی که کمک‌های دولت به اقشار کم درآمد جامعه به شکلی هدفمند برنامه‌ریزی نشود، نمی‌توان انتظار داشت برنامه ریزی‌هایی که در حوزه یارانه یا کوپن شکل گرفته تأثیرگذار شوند.

مهرداد لاهوتی در گفت‌وگویی اظهار کرد: یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که دولت باید در حوزه حمایت از اقشار آسیب‌پذیر به آن توجه داشته باشد، چگونگی اجرای این طرح‌هاست، زیرا در صورتی که تنها یکی از مراحل این فرایند با مشکل مواجه شود، نه تنها اقشار هدف از حمایت‌های لازم بهره‌مند نمی‌شوند که حتی امکان ایجاد فساد نیز ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: در شرایطی که صحبت از توزیع یک کالا یا یک ارز با نرخ خاص مطرح شود، گروهی از افراد خاص یا افرادی که امکان به دست آوردن رانتی خاص را دارند در اقتصاد ظهور کرده و به سودجویی می‌پردازند. در چنین شرایطی تمام حمایتی که بنا بوده به قشری خاص برسد نیز عملاً به سودجویان تعلق می‌گیرد. از این رو حمایتی هم اگر به صورت توزیع کوپنی برخی اجناس قرار است صورت گیرد نه برای همه که باید برای گروه‌های خاص تعریف شود.

این فعال بخش خصوصی با اشاره به معضلاتی که چند نرخی شدن ارز در طول ماه‌های گذشته به وجود آورده، توضیح داد: اگر ارز تک نرخی باشد، دولت و سایر بخش‌ها می‌توانند برای حمایت از گروه‌های آسیب‌پذیر، برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده و در آن راستا گام بردارند اما وقتی ارز چند نرخی است، سودجویان با استفاده از منابع‌شان اقدام به دریافت ارز ارزان و فروش کالا با نرخ آزاد می‌کنند و این موضوع قطعاً کمکی به شرایط بازار نخواهد کرد.

لاهوتی ادامه داد: بنده قطعاً با تک نرخی شدن ارز موافق هستم زیرا امکان به وجود آمدن برخی رانت‌ها و سودجویی‌ها را از بین می‌برد اما اینکه برای جبران شرایط اقتصادی سیاست‌هایی همچون توزیع کوپن برای تمام اقشار جامعه اجرایی شود، قطعاً ممکن نیست.

به گزارش ایسنا، ابتدای هفته جاری نمایندگان مجلس در ادامه بررسی جزئیات بودجه ۱۳۹۸ با اختصاص ۱۴ میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی و دارویی با نرخ ارز ترجیحی در سال آینده موافقت کرده و مصوب کردند که دولت از کوپن الکترونیکی برای تأمین کالاهای اساسی استفاده کند.

نظرات

پاسخی بگذارید