قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

نگاهی به قابلیت ارتقای کیفیت تصویر به ۴K با هوش مصنوعی

تاریخ انتشار : سه‌شنبه 10 اردیبهشت 1398 - 17:49

هوش مصنوعی تلویزیون‎های سامسونگ شما را به ورزشگاه می‎برد

سری جدید تلویزیون‎های QLED 4K و ۸K سامسونگ اکنون مجهز به یک قابلیت پیشرفته به نام AI Upscaling یا ارتقای کیفیت تصویر با هوش مصنوعی هستند. در این حالت تلویزیون QLED شما با استفاده از هوش مصنوعی و بدون توجه به کیفیت تصویر مبدا، تصویر را بسته به نوع و مدل تلویزیون تا حد ۴K و یا ۸K ارتقا داده و با کیفیتی فوق‎العاده پیش چشمان شما نمایش می‎دهد. این قابلیت باعث می‎شود لذت بردن از کیفیت تصویر استثنایی تلویزیون‎های سامسونگ دیگر محدود به برنامه‎ها و فیلم‎هایی نباشد که با کیفیت ۴K فیلمبرداری و تولید شده‎اند در نتیجه شما می‎توانید مسابقات فوتبال موردعلاقه خودتان را که با کیفیت عادی فیلمبرداری می‎شوند روی صفحه QLED سامسونگ با کیفیت ۴K تماشا کنید. همچنین با توجه به قابلیت این تلویزیون‌ها در تولید حجم ۱۰۰ درصدی رنگ، حس حضور در استادیوم و مشاهده مسابقات از نزدیک را تجربه خواهید کرد.
هرچند استفاده از هوش مصنوعی پیش از این در مواردی مانند دستیار دیجیتالی مثل بیکسبی سامسونگ سابقه داشته است اما استفاده از این قابلیت در موضوعی مانند ارتقای کیفیت تصویر تلویزیون تا حد ۴K و حتی ۸K یکی دیگر از نوآوری‎هایی بود که سامسونگ در آن پیشتاز شد و سری جدید QLEDهای این شرکت مجهز به این قابلیت شدند.

Upscaling یا ارتقای کیفیت تصویر چیست؟
هر تلویزیون در صفحه نمایش خود، بسته به کیفیت آن تلویزیون، دارای تعداد پیکسل‎های معینی است. مثلا تلویزیون HD دارای ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل عمودی و افقی است. در حالیکه در تلویزیون ۴K تعداد پیکسل‏ها در هر دو ردیف عمودی و افقی دو برابر بوده و در سری QLEDهای ۸K سامسونگ این تعداد پیکسل تا چهار برابر افزایش پیدا می‏کند.
به این ترتیب اگر برنامه‌ای که مشاهده می‏کنید با کیفیت HD پخش شود، تلویزیون ۴K تنها برای پر کردن نیمی از پیکسل‌های خود اطلاعات دریافت می‏کند. در اینجا شرکت‎های سازنده تلویزیون به طور معمول برای سازگار کردن تصویر با نمایشگر محصولات خود از روش‎هایی مانند استفاده از اطلاعات یک پیکسل برای دو یا چهار پیکسل همجوار استفاده می‎کنند که در نهایت موجب تار شدن تصویر نهایی و افت کیفیت آن می‎شود. یعنی هرچند شما برنامه را روی یک تلویزیون ۴K می‎بینید اما کیفیت تصویر همان کیفیت HD ورودی است.
اما شرکت سامسونگ در سری QLED 4K و حتی ۸K خود از یک فناوری نوآورانه به نام AI Upscaling استفاده می‎کند. تفاوت مهم در اینجا استفاده از هوش مصنوعی برای درک تصویر و پرکردن پیکسل‎های خالی متناسب با تصویر اصلی است. یعنی به جای آنکه از اطلاعات یک پیکسل برای پیکسل‎های مجاور استفاده شود، پیکسل‎های خالی بر اساس اطلاعات خود تصویر پر می‎شوند. یعنی یک تصویر ۴K یا ۸K واقعی برای شما ساخته می‎شود.

استادیوم را به خانه بیاورید
استفاده از این فناوری به شما امکان می‎دهد تصاویری را که شبکه‎های ورزشی با کیفیت SD یا در حالتی بهتر با کیفیت HD پخش می‏کنند، شما در خانه‏تان با ۴ برابر کیفیت بهتر یا ۴K مشاهده کنید. این تصویر فوق‏العاده در کنار کیفیت صدای قدرتمند تلویزیون‎های سامسونگ، حس حضور در ورزشگاه را به شما می‎دهد.
به این ترتیب شما قبل از آنکه حتی تولیدکنندگان برنامه‎های ورزشی به دنیای ۴K وارد شوند از این دنیای زیبای تصاویر جذاب و واقعی، لذت می‎برید.

نظرات

پاسخی بگذارید