قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

آب داغ و ۱۲ فایده آن برای سلامت

تاریخ انتشار : چهارشنبه 3 اردیبهشت 1399 - 16:26

آب داغ مصرفی باید دمایی بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ درجه فارنهایت (۴۸٫۹ تا ۶۰ درجه سلسیوس) داشته باشد و گرمای آب نباید به اندازه ای باشد که موجب سوزاندن جوانه های چشایی زبان شود.نوشیدن آب یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای حفظ سلامت بدن خود انجام دهید. به طور خاص، آب داغ می تواند فواید بیشتری نیز ارائه کند.

 

نوشیدن آب می تواند به جایگزینی مایعات مورد نیاز بدن کمک کند. همچنین، این اقدام می تواند به بهبود گوارش، رفع احتقان، و حتی کسب آرامش کمک کند. افراد بسیاری نوشیدن آب داغ را به عنوان یک روش درمانی در نظر گرفته و آن را صبح ها با معده خالی انجام می دهند.

به گزارش “اکتیو تایمز”،آب داغ مصرفی باید دمایی بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ درجه فارنهایت (۴۸٫۹ تا ۶۰ درجه سلسیوس) داشته باشد و گرمای آب نباید به اندازه ای باشد که موجب سوزاندن جوانه های چشایی زبان شود. دمای ۱۶۰ درجه فارنهایت (۷۱٫۱ درجه سلسیوس) یا بیشتر آب می تواند به سوختگی قابل توجه منجر شود.

برای کسب فواید بیشتر می توانید به لیوان آب داغ خود مقداری آبلیمو تازه یا برش های لیمو ترش اضافه کنید.

کمک به گوارش

آب داغ می تواند دستگاه گوارش را تسکین داده و فعال کند. نوشیدن آب داغ می تواند خطر ابتلا به یبوست را کاهش دهد زیرا به گوارش سریع‌تر غذا نسبت به آب سرد یا گرم کمک می کند. به همین دلیل است که برخی افراد به نوشیدن چای برای تسکین ناراحتی معده خود علاقه دارند.

کمک به سمزدایی بدن

آب داغ به بدن در دفع سموم از طریق عرق و ادرار کمک می کند. دمای بدن با مصرف آب داغ افزایش خواهد یافت که موجب تعریق می شود. از این رو، شاید نیازی نباشد تا رژیم های غذایی سمزدایی مرسوم را دنبال کنید.

بهبود گردش خون

نوشیدن آب و هیدراته نگه داشتن بدن می تواند به درمان علائم آنفلوآنزا کمک کند. اما آب داغ می تواند به گردش بهتر خون نیز کمک کند. آب داغ به عنوان یک گشادکننده رگ های خونی عمل کند که به افزایش جریان خون منجر می شود. عضلات شما نیز در نتیجه نوشیدن آب داغ شل می شوند که به جریان خون بهتر کمک می کند. حتی یک حمام گرم آرامش بخش نیز می تواند به گشاد شدن رگ های خونی و بهبود جریان خون کمک کند.

کمک به تسکین درد

برخی زنان در زمان مواجهه با کرامپ های قاعدگی از یک کمپرس داغ برای تسکین درد استفاده کرده و آن را روی شکم خود قرار می دهند. نوشیدن آب داغ نیز می تواند از درون بدن به تسکین کرامپ ها کمک کند. حرارت آب گرم مصرفی به افزایش جریان خون، شل شدن عضلات و تسکین درد کمک می کند.

کمک به کاهش وزن

مواد غذایی بسیاری وجود دارند که مصرف آنها می تواند به کاهش وزن کمک کند اما آیا می دانستید که نوشیدن آب داغ نیز می تواند در این زمینه موثر باشد؟ نوشیدن آب فراوان به واسطه احساس پری و پیشگیری از پرخوری می تواند به کاهش کیلوهای اضافه بدن شما کمک کند. همچنین، آب داغ دمای بدن را افزایش می دهد که می تواند نرخ سوخت و ساز را افزایش داده و به کالری سوزی بیشتر کمک کند.

تسکین علائم آشالازی

آشالازی یک اختلال نادر است که عبور غذا و مایعات از مری به سمت معده را دشوار می سازد. افراد مبتلا به این شرایط ممکن است احساس کنند که غذا در مری آنها گیر کرده است یا به طور کامل در بلع با مشکل مواجه باشند. نوشیدن آب داغ ممکن است به تسکین برخی علائم آشالازی کمک کرده و می تواند فشار اسفنکتر پایینی مری را کاهش دهد که بلع غذا یا نوشیدنی های سرد را دشوار می سازد.

تسکین یبوست

مصرف آب ناکافی می تواند به یبوست منجر شود. آب داغ به انقباض روده ها کمک می کند که حرکت غذا به سمت پایین در دستگاه گوارش را حفظ می کند. اگر بدن با کم آبی مواجه باشد، یبوست می تواند حرکات روده را دردناک سازد که ممکن است موجب هموروئید و نفخ شود. آب گرم به تجزیه سریع‌تر غذا کمک کرده و درد را تسکین می دهد. همچنین، آب گرم برای روده آرامش بیشتری به همراه دارد.

آبرسانی به پوست

مصرف آب ناکافی می تواند موجب خشکی، سفتی و پوسته پوسته شدن پوست شود. پوست خشک هرچه بیشتر مستعد بروز چین و چروک است.

تسکین احتقان بینی

چه احتقان بینی ناشی از یک سرماخوردگی باشد و چه از آلرژی های فصلی سرچشمه بگیرد، آب داغ می تواند به تسکین این شرایط کمک کند. نوشیدن آب داغ می تواند به کاهش غلظت مخاط و حرکت سریع‌تر آن کمک کند و در نتیجه، سرفه و فین کردن کارایی بیشتری در رفع احتقان خواهند داشت. استنشاق بخار آب نیز می تواند به شل شدن مخاط کمک کند.

کاهش استرس

استرس به روش های مختلفی می تواند بر سلامت بدن انسان تاثیر منفی داشته باشد که از آن جمله می توان به اختلال در خواب اشاره کرد. مطالعه ای که در نشریه Psychopharmacology منتشر شد، نشان داد که مایعات داغ، مانند چای یا قهوه، می توانند به تسکین استرس و کاهش احساس نگرانی کمک کنند. بنابر نتایج این مطالعه، اگرچه کافئین ممکن است سهمی در این اثر داشته باشد اما گرمای نوشیدنی ها نیز در کسب آرامش و بهبود خلق و خوی شرکت کنندگان موثر بوده است.

بهبود سوخت و ساز بدن

مطالعه ای که در نشریه The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism منتشر شد، نشان داد که نوشیدن دو لیتر آب در روز می تواند به افزایش نرخ سوخت و ساز به میزان ۳۰ درصد تا ۴۰ دقیقه کمک کند. این شامل آب گرم می شود که دمای بدن را افزایش داده و به سوخت و ساز سریع‌تر منجر می شود.

البته به این نکته توجه داشته باشید میزان تغییر در سوخت و ساز بدن در نتیجه مصرف آب داغ چندان زیاد نخواهد بود و وزن، سن و ژنتیک تاثیر بیشتری بر سوخت و ساز بدن دارند.

تسکین گلودرد

آب داغ یک درمان طبیعی عالی در زمان سرماخوردگی است. آب داغ به شل شدن مخاط غلیظ ترشح شده توسط غشاهای مخاطی و دفع آن از دستگاه تنفسی کمک می کند.

سلامت نیوز

نظرات

پاسخی بگذارید