قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

از سوی معاون نظارت منتشر شد: گزارش عملکرد نظارتی بیمه مرکزی در سال ۱۳۹۸

تاریخ انتشار : دوشنبه 15 اردیبهشت 1399 - 13:35

معاون نظارت بیمه مرکزی، گزارشی از اقدامات این معاونت در راستای حفظ سلامت بازار بیمه، ارتقای عملکرد بیمه گری و حمایت از حقوق بیمه شدگان، بیمه گذاران و سایر ذینفعان ارائه کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، مفید امینی در ارتباط با حل معضل شرکت بیمه توسعه آورده است: با توجه به پیگیری ها و هماهنگی های به عمل آمده با بازپرس پرونده شرکت بیمه توسعه، همکاری شرکت بیمه ایران، صندوق تامین خسارتهای بدنی و بیمه توسعه، باقی مانده خسارت بیش از ۷,۵۰۰ نفر از زیاندیدگان و بیمه گذاران آن شرکت به مبلغ حدود ۳.۴۰۰ میلیارد ریال تا پایان سال ۱۳۹۸پرداخت شد و خسارتهای حدود ۶۲.۰۰۰ نفر از زیاندیدگان بیمه توسعه، طی این سالها مجموعاً با دریافت مبلغ ۱۳.۰۰۰ میلیارد ریال پرداخت شد.
امینی از پیگیری و کمک به شرکتهای بیمه برای وصول مطالبات حدود ۱۳,۰۰۰ میلیارد ریالی از یک بیمه گذار عمده خبر داد و گفت: از طریق برگزاری جلسات متعدد با مسئولان شرکتهای مربوطه و بیمه گذار طرف حساب، کارگزاری موردنظر تعلیق کد شد که با دریافت چک و وصول مطالبات، این کارگزاری رفع تعلیق گردید.
معاون نظارت بیمه مرکزی، انجام مکاتبه و پیگیری مستمر از شرکتهای بیمه در خصوص واریز سهم وزارت بهداشت از محل بیمه های شخص ثالث به منظور یاری رساندن به مراکز درمانی و بیمارستانها که در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند را از دیگر اقداماتی برشمرد که طی آن از هفته آخر اسفند حدوداً مبلغ ۴,۳۷۷ میلیارد ریال به حساب وزارت بهداشت واریز شده است.
در بخش دیگر این گزارش، از همکاری با اداره کل حراست بیمه مرکزی در راستای کمک به شناسایی، پیگیری و برخورد با تخلفات در بخش صدور بیمه نامه توسط شبکه فروش در پایانه های مرزی سراسر کشور شامل بازرگان، سرو، خوی (رازی)، تمرچین، کیله، جلفا، نوردوز، آستارا، بیله سوار، مهران، خسروی، شلمچه، چذابه، اینچه برون، پرویزخان و باشماق یاد شده که منجر به ساماندهی وضعیت عرضه بیمه توسط شبکه فروش در پایانه های مرزی کشور است.
امینی، مشارکت فعال در تدوین و تصویب صورتهای مالی جدید شرکت های بیمه، پیگیری و نظارت مستمر بر عملکرد شرکت های بیمه در پرداخت خسارت های سیل فروردین سال ۱۳۹۸ و زلزله استان آذربایجان شرقی و اغتشاشات آبان ماه سال ۱۳۹۸ را از دیگر اقدامات این حوزه برشمرد.
معاون نظارت بیمه مرکزی، در بخش دیگری از گزارش، به ساماندهی وضعیت مدیریتی و پرداخت خسارت شرکت های بیمه پرداخته و از نظارت مستمر بر کلیه اقدامات و اصلاحات ضروری در این حوزه و تعلیق فعالیت یک شرکت بیمه در یکی از رشته ها نام برد که پس از انجام اصلاحات لازم رفع تعلیق از فعالیت مربوطه شرکت صورت پذیرفت.
امینی از مشارکت فعال در ۳۷ جلسه کمیته صیانت از شرکت های بیمه و برگزاری بیش از ۲۰ جلسه مشترک با مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره، معاونین مالی و اقتصادی و مدیران مالی شرکت های بیمه در راستای اصلاح ساختار مالی آنها، به عنوان یکی دیگر از اقدامات اصلی در سال گذشته یاد کرد به نحوی که یکی از آثار این اقدام طراحی و ارسال جدول اصلاح ساختار مالی به شرکت های بیمه بوده است. این اقدام موجب شد که کسری ذخایر جبران شده در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶معادل ۴,۶۴۹ میلیارد ریال(۲۴۰درصد) رشد داشته و تعداد شرکت های فاقد کسری ذخایر فنی از ۲ شرکت در پایان سال ۱۳۹۶ به ۱۰ شرکت در پایان سال ۱۳۹۷ افزایش یابد. (مبالغ کسری ذخیره اعمالی در صورتهای مالی سال ۱۳۹۷ شرکتهای بیمه “مبلغ۶.۵۸۷ میلیارد ریال” و کسری ذخیره اعمالی در صورتهای مالی سال ۱۳۹۶ “مبلغ ۱.۹۳۸ میلیارد ریال” بوده است.
معاون نظارت بیمه مرکزی در خصوص توانگری مالی شرکتهای بیمه گفت: بر اساس اطلاعات مندرج در صورتهای مالی پایان سال ۱۳۹۷، درصد مربوط به هر یک از شرکتهای بیمه اعلام شد و اطلاع رسانی آن از طریق پورتال بیمه مرکزی (حدود ۵ ماه زودتر از دوره مشابه سال ما قبل) صورت پذیرفت به نحوی که حسب بررسی های به عمل آمده از ۲۹ شرکت بیمه که توانگری مالی آنها برای سال ۱۳۹۸ مورد بررسی قرار گرفته، تعداد ۲۲ شرکت در سطح ۱ توانگری مالی، تعداد ۶ شرکت در سطح ۲ و ۱ شرکت در سطح ۴ قرار گرفتند؛ ضمن آنکه از کلیه شرکتهای بیمه که از سطح ۲ توانگری مالی و پایین تر برخوردار بوده اند، برنامه ترمیم وضعیت مالی دریافت و پس از بررسی و انجام اصلاحات لازم توسط شرکتهای بیمه، برنامه مربوطه جهت اجرا به آنها ابلاغ گردیده است.
امینی از آغاز برون سپاری برخی از فعالیت های مرتبط با نظارت مالی به مؤسسات حسابرسی؛ طراحی سامانه انتقال تخفیفات عدم خسارت در بیمه شخص ثالث؛ طراحی و تهیه کارتابل بیمه نامه های مشترک در سامانه سنهاب با همکاری مرکز فاوای بیمه مرکزی ج.ا. ایران؛ تدوین گزارش جامع در خصوص نحوه فعالیت استارت آپ های بیمه ای فعال در بازار بیمه کشور؛ پیگیری مستمر جمع آوری آنلاین اطلاعات عملیات بیمه گری در حوزه حمل کالا و الزامات قانون و آیین نامه های مبارزه با قاچاق کالا و ارز با مشارکت مرکز فاوا و شرکت های بیمه؛ تهیه گزارشهای نظارتی و بازدید میدانی با حضور رییس کل بیمه مرکزی از ۱۱شرکت بیمه و همچنین بازدید از ۵ استان کشور، به عنوان بخش دیگری از اقدامات معاونت نظارت در سال ۱۳۹۸ یاد کرد.
وی ضمن اشاره به مشارکت و همکاری خوب مدیران عامل، اعضای هیئت مدیره، معاونین، مدیران، کارکنان، شبکه فعال کارگزاران، نمایندگان، ارزیابان خسارت بیمه ای،اکچوئران شرکت های بیمه و همچنین اقدامات برجسته دبیرکل و کارکنان سندیکای بیمه گران ایران و هماهنگی و همراهی ایشان با مجموعه معاونت نظارت بیمه مرکزی ج .ا.ایران در اجرای سیاست های کلان نهاد ناظر و صنعت بیمه از زحمات و تلاش های جمعی صورت گرفته در این راستا تقدیر و تشکر کرد.
مفید امینی خاطر نشان کرد این اقدامات و توفیقات‌ با‌ حمایت و تدابیر و راهبردهای رئیس کل، انسجام و همفکری اعضای هیئت عامل و همکاری مدیران و کارکنان بیمه مرکزی ج.ا.ایران امکانپذیر گردید.

نظرات

پاسخی بگذارید