قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

اولین کنگره بین المللی توسعه و توانمندسازی اقتصاد گردشگری

تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 14 تیر 1403 - 16:31

اولین کنگره بین المللی توسعه و توانمدی سازی اقتصاد گردشگری با رویکرد نقش زنجیره ارزش در صنعت گردشگری و توسعه پایدار سه شنبه ۱۲ تیرماه و با حضور مناطق مختلف آزاد از آن جمله متطقه آزاد الوند،کیش،ماکو،قشم در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبر سما، علی آقا محمدی رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری در این مراسم گفت: اگر بخش خصوصی خودش را رهبر می‌داند، خودش باید فکر کند و جهت بدهد و مطالبه کرده و مطالبات خود را پیگیری کند. باید بخش قابل اعتنایی از رشد ۸ درصد، گردشگری باشد. درباره شعار سال هم که جهش تولید با مشارکت مردم است و باید به این مهم توجه داشت.

وی ادامه داد: اگر متوسط نرخ سرمایه گذاری را در نظر بگیریم از ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۲ به ۲۴ درصد رسیده است. این یک درصد از سهم GDP کشور را دارد ما اگر می‌خواهیم طرف جهانی باشیم باید قدرت اقتصادی خود را توسعه دهیم که بخشی از آن مربوط به گردشگری است. حتماً نفت و گاز در ایران دارای بازده بالایی هست و باید سرمایه گذاری در آن اتفاق بیفتد. یکی از زمینه‌هایی که اولویت دارد هم توسعه گردشگری است.

علی زارعی مدیرعامل  سازمان منطقه آزاد اروند نیز در این سمینار طی سخنانی جایگاه گردشگری ایران در جهان را تشریح کرد و گفت: در حال حاضرصنعت گردشگری ایران رتبه ۷۷ در جهان را کسب کرده و این در حالی است که به واسطه پیشینه تاریخی، فرهنگی، طبیعی و جغرافیایی رتبه ۵ جهان را دارا هستیم.

وی هدفمند کردن صنعت گردشگری در رسیدن به توسعه پایدار را مهم ارزیابی کرد و افزود: با همراهی وتعامل بخش خصوصی و دولتی می‌توانیم از این ره آورد وصنعت مهم درآمد بیشتری را کسب نماییم.ایشان دسترسی آسان و ارزان بعنوان مزیت منطقه آزاد الوند برای گردشگران بیان کردند.
آقای گروسی مدیر عامل متطقه آزاد ماکو در این همایش عنوان کردند، در صورت اجرای قوانین منطقه آزاد از جمله ورود تجهیزات بدون گمرکی می تواند کمک شایانی به گردشکری نماید، ایشان وجود باغ گردوی ۲۰۹۰ هزار هکتاری در منطقه ماکو جهت گردشگری را و وجود ۲ کلیسای با قدمت هفت هزاره ساله را و بازدید گردشکران مسیحی از همه نقاط جهان را متذکر شدند. ایشان همچنین از رئیس جمهور شهید در دوران تصدی خود بعنوان حامی تمام قامت از گردشگری و مناطق آزاد تشکر کردند، و از رئیس جمهور جدید منتخب مردم نیز تقاضا داشتند موضوع گردشگری و مناطق آزاد را جدی گرفته و مورد حمایت قرار دهند.
به گزارش خبرنگار خبرسما، آقای دکتر رحیم سرهنگی مدیرعامل منطقه آزاد کیش هم در این مراسم گفت: موفقیت در مناطق آزاد نسبی است وقتی درباره گردشگری کیش صحبت می‌کنیم باید کل زنجیره را ببینیم اساساً وقتی شما یک صنعت را تعریف می‌کنید باید زنجیره آن را هم تعریف کنید تفاوتی که کیش با سایر نقاط دارد این است که به شدت به پرواز وابسته است راه دسترسی زمینی وجود دارد ولی به واسطه اینکه کیش برای طبقه متوسط و رو به بالا تعریف شده شاید راه زمینی خیلی امکان پذیر نباشد بنابراین پرواز یکی از مسائل استراتژیک است. در کیش هر آنچه برای زیرساخت هست را فراهم کردیم.

وی ادامه داد: هر آنچه برای توسعه جزیره لازم هست در کیش وجود دارد ۵۲ هتل داریم که تقریباً ۲۰ هتل آن ۵ ستاره است و ۵۲ هتل هم در حال ساخت است و همچنان تقاضا برای ساخت هتل وجود دارد. در زنجیره گردشگری کیش، خرید هم معنا دارد اما امروز گردشگران ترجیح می‌دهند که از وان ترکیه خریداری کنند اما ما نمی‌توانیم آن را در کیش عرضه کنیم.

وی ادامه داد: تصمیم غلطی درباره خصوصی سازی کیش ایر گرفته شد. تمام تصمیمات غلط دست به دست هم می‌دهد که ما در حوزه گردشگری چندین مسئله داشته باشیم

همچنین در قسمت گردشگری سلامت در این همایش نشست هم اندیشی تخصصی گردشگری سلامت نیز با حضور دکتر محمد پناهی دبیر کمیته سلامت گردشگری تهران، جمعی از پزشکان سلامت و روسای بیمارستانها انجام گرفت، آقای دکتر پناهی بیان کردند که توریسم سلامت در دولتها در هر دولت، ۲ سال اول توجیح دولت برای گردشگری سلامت است،همچنین دکتر محسن پازوکی رئیس بیمارستان محب کوثر متمرکز نبودن سیاست گذاری و نظارت ها در توریسم سلامت وجود دارد و بیمارستانهایی که زیر ساخت های خوبی دارند خود فعال شده و جذب گردشگر سلامت می نمایند، همچتین ایشان متذکر شدند ایران از پتانسیل های خوبی برای جذب گردشگری سلامت برخوردار است و بالاترین سطح خدمات در منطقه و در سطح جهانی جایگاه خوبی دارد.

نظرات

پاسخی بگذارید