قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

بانک مهر ایران؛ بانک بدون بهره بانک سودآور

تاریخ انتشار : شنبه 3 اسفند 1398 - 23:38

بانک قرض‌الحسنه‌ای که از تسهیلات پرداختی به مشتریانش سود نمي‌گيرد، چگونه مي‌تواند سودآور باشد؟ تجربه بانک قرض‌الحسنه مهر ايران در مقايسه با ۱۱ بانک خصوصي نشان مي‌دهد، حتي با وجود عدم دريافت سود از وام و با كارمزد حداكثر چهار درصدي، مي‌توان عملكرد موفقيت‌آميزي در نظام بانكي كشور داشت.
به گزارش روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران، انتشار منظم صورت‌های مالی بانک‌ها، از جمله مواردي است که به شفافيت نظام بانکي كشور كمك مي‌كند. بانك‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادر، صورت‌هاي مالي خود را در بازه‌هاي زماني مشخص، در دسترس عموم قرار مي‌دهند. با اين حال، بانك قرض‌الحسنه مهر ايران نيز با وجود اينكه به‌عنوان يك نهاد مالي پذيرفته‌ شده هنوز در بورس مطرح نيست، صورت‌هاي مالي خود را به‌صورت حسابرسي ‌نشده و همچنين پس از حسابرسي، بر روي وب‌سايت خود منتشر مي‌كند و هم‌اكنون نيز صورت‌هاي مالي چهار دوره كه از پايان سال ۱۳۹۶ آغاز شده، قابل دسترسي هستند.
انتشار عمومی صورت‌های مالی، علاوه بر اینکه تصوير شفافي از صنعت بانکداري کشور ترسيم مي‌‌کند، به سهام‌داران اين امكان را مي‌دهد تا با آگاهي بيشتري در رابطه با خريد سهام، تصميم‌گيري كنند. از ديگر مزاياي انتشار صورت‌هاي مالي توسط بانك‌ها، امكان رصد نظام بانكي توسط نهاد ناظر بر شبكه بانكي است. همچنين به سياست‌گذار كمك مي‌كند، گام‌هاي بعدي خود را در شبكه بانكي كشور، بر اساس اطلاعات دقيق‌تري بردارد.
آخرین صورت‌های مالی بانک‌های پذيرفته شده در بورس، مربوط به نيمه نخست سال ۱۳۹۸ است که اکثراً حسابرسي نشده‌اند. جديدترين صورت‌هاي مالي بانک قرض‌الحسنه مهر ايران نيز مربوط به اين دوره زماني است و در نتيجه، امكان مقايسه ارقام مهمي در ترازنامه و صورت سود و زيان اين بانك‌ها با يكديگر وجود دارد.

مهر ایران، برترین بانک از نظر نسبت سرمایه به دارایي
سپرده‌گذاران، بانکی را انتخاب می‌کنند که نسبت به امنیت سپرده‌های خود در آن، اطمينان داشته باشند؛ يعني بانک‌هايي كه نسبت سرمايه به دارايي در آنها بالاتر باشد. زيرا در اين صورت اگر بانك دچار ورشكستگي شود، مي‌تواند تعهدات خود نسبت به سپرده‌گذاران را ايفا كند.
بررسی نسبت سرمایه به دارایی در بانک قرض‌الحسنه مهر ايران نشان مي‌دهد اين نسبت در ۶ ماه نخست سال جاري، بيش از ۱۸.۶ درصد بوده و از اين نظر در مقايسه با بانک‌هاي مورد بررسي، رتبه نخست را دارد.

مقایسه سود خالص بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و بانک‌های خصوصی
دیگر صورت مالی قابل بررسی برای مقايسه بانک‌ها، صورت سود و زيان بوده که يکي از مهم‌ترين اقلام آن، سود يا زيان خالص است. اين شاخص مي‌تواند به‌خوبي نشان‌دهنده مديريت بانک در رابطه با سودآوري و ادامه حيات آن باشد. بانك قرض‌الحسنه مهر ايران در رتبه سوم بين بانك‌هاي مورد بررسي قرار دارد و ميزان سود خالص آن در نيمه نخست سال جاري حدود ۲۴۳ ميليارد تومان بوده است. اين در حالي است كه پنج بانك از ۱۲ بانك مورد بررسي در اين مدت زيان‌ده بوده‌اند.
سودآوری بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در شرایطی است که اين بانک، بابت تسهيلات پرداختي، سودي دريافت نمي‌کند و حداكثر كارمزد دريافتي بابت تسهيلات قرض‌الحسنه پرداختي آن، چهار درصد است.

بازدهی دارایی در بزرگترین بانک قرض‌الحسنه کشور
از دیگر شاخص‌هایی که امکان مقایسه عملکرد بانک‌ها را فراهم مي‌كند، «بازدهي دارايي» است كه از تقسيم سود خالص بر جمع حقوق صاحبان سهام، به‌دست مي‌آيد و نشان مي‌دهد كه يك بانك چگونه از منابعي كه در اختيار دارد، براي كسب سود استفاده كرده است.
در حالی که بازدهی دارایی کليه بانک‌هاي مورد بررسي، کمتر از يك درصد و حتي برخي از آنها منفي است، بانك قرض‌الحسنه مهر ايران توانسته است در ۶ ماه نخست سال جاري، بازدهي ۱.۱۱ درصدي كسب كند.

موفقیت در عملکرد بانکی با حذف بهره
عملکرد بانک‌قرض‌الحسنه مهر ایران با عنایت به صورت‌ها و نسبت‌های مالی نشان مي‌دهد که حتي بانک‌هاي قرض‌الحسنه هم كه به دليل اجتناب از اخذ بهره و سود از تسهيلات، با ديدگاه متعارف اقتصادي، درباره ادامه حيات آن‌ها ترديد وجود داشت، مي‌توانند سودآور باشند. اين نكته‌اي است كه وزير امور اقتصادي و دارايي نيز در آيين بزرگداشت دوازدهمين سالروز تأسيس اين بانك، به آن اشاره كرد. فرهاد دژپسند در اين مراسم با اشاره به بدون بهره بودن خدمات بانكي در بانك قرض‌الحسنه مهر ايران، علي‌رغم سودآوري اين بانك، گفت: من اين عبارت را تصحيح مي‌كنم كه بانك قرض‌الحسنه مهر ايران، بانك بدون سود نيست بلكه اين بانك بدون بهره است

نظرات

پاسخی بگذارید