قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

تخم‌مرغ‌ها روی دست مرغداران مانده است

تاریخ انتشار : چهارشنبه 24 بهمن 1397 - 10:02

رئیس هیئت مدیره مرغ تخم‌گذار گفت: ما با وزارت‌خانه هم قرارداد بسته‌ایم تا تخم مرغ را از مرغداران خریداری کنند اما باز هم این محصول را که بیش از نیاز داخل تولید شده از خارج وارد می‌کنند.

ایلنا: ناصر نبی‌پور رئیس هیئت مدیره مرغ تخم‌گذار استان تهران در خصوص وضعیت تخم‌مرغ و میزان تولید آن در کشور اظهار کرد: میزان تولید در کشور بسیار بالا است و حدود میانگین قیمت هر کیلو تخم مرغ ۶۴۰۰ تومان است و مرغدار بابت هرکیلو تخم مرغ ۷۰۰ تومان متضرر می‌شود.

وی افزود: قیمت هرشانه تخم مرغ هم حدود ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان برآورد شده اما خرده‌فروشی‌ها با هر قیمت که بخواهند تخم‌مرغ را می‌فروشند و باعث کاهش تقاضا در بازار شده‌اند. عرضه در حال حاضر بسیار بیشتر از تقاضا است و مغازه‌داران قیمت‌های جهشی داشته‌اند.

رئیس هیئت مدیره مرغ تخم‌گذار در ادامه تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی قیمت هرکیلو تخم‌مرغ را ۷۲۰۰ تومان قیمت‌گذاری کرده اما تولیدکنندگان بیشتر از ۶۴۰۰ تومان نفروخته‌اند. ما با وزارت‌خانه هم قرارداد بسته‌ایم تا تخم مرغ را از مرغداران تهیه کنند اما باز هم این محصول را که بیش از نیاز داخل تولید شده از خارج وارد می‌کنند.

نبی‌پور با اشاره به قیمت بسیار بالای نهاده‌های دامی اذعان داشت: واردات تخم‌مرغ تا هفته گذشته هم انجام شده است. قیمت نهاده‌ها بیش از آنچه مسئولین عنوان کرده‌اند افزایش یافته است. قیمت ذرت دامی را از ۱۲۱۰ تومان یک شبه به ۱۳۵۰ تومان رسانده‌اند در حالی که به دست مرغدار هم نمی‌رسد.

وی افزود: مرغدار امروز ذرت را در بندر ۱۵۸۰ تومان می‌خرد و زمان تحویل ۱۸۰۰ تومان باید هزینه کند. سویا که قرار بود ۲۲۵۰ تومان باشد و تا ۲۴۵۰ تومان افزایش یافته است و در حال حاضر ۳۷۰۰ تومان خریداری می‌شود. مرغدارانی که سویا را دو ماه پیش ۲۴۵۰ تومان خریداری کردند هنوز بار نهاده به دستشان نرسیده اما مرغدارانی که نهاده را با قیمت ۳۷۰۰ تومان سفارش دادند یک‌روزه محموله خود را تحویل گرفتند.

رئیس هیئت مدیره مرغ تخم‌گذار با اشاره به نبود نظارت بر توزیع نهاده‌های دامی خاطرنشان کرد: نظارت تنها بر قیمت مرغ و تخم‌مرغ وجود دارد اما برای توزیع نهاده دامی هیچ ارگانی مسئولیت نظارت بر آن را بر عهده نمی‌گیرد و فروشنده با هرقیمت که دوست دارد نهاده را توزیع می‌کند.

وی تاکید کرد: ما مازاد تولید تخم‌مرغ داریم اما اجازه صادرات را هم نمی‌دهند و تخم‌مرغ بر دست مرغداران مانده است. مرغداران نمی‌توانند این میزان ضرر را تحمل کنند و تولید هم هر روز در حال افزایش است.

نظرات

پاسخی بگذارید