قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

سالانه یک میلیون بیمار خارجی در ایران درمان می‌شوند

تاریخ انتشار : دوشنبه 30 مرداد 1402 - 17:07

مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت، به تشریح مهم ترین دستاوردهای حوزه سلامت کشور در سطح بین المللی پرداخت.

 

به گزارش رسانه خبری “خبر سما” به نقل از مهر، محمدحسین نیکنام، بعد از ظهر دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۲  گفت: ما از این بخش تحت عنوان دیپلماسی سلامت یاد می‌کنیم که بستر مناسبی برای توسعه تعاملات بین‌المللی کشور است.

وی افزود: سه سیاست مهم در این بخش مدنظر ما است؛ اول بین‌المللی سازی ظرفیت‌های بخش سلامت کشور است که فعالیت‌های ما باید بازتاب بهتری داشته باشد تا ظرفیت ما در آموزش، درمان، تحقیقات و… مشخص شود. محور دوم فعالیت‌ها ایفای نقش مؤثر منطقه‌ای با اولویت همسایگان است؛ معتقد هستیم که بدون سلامت همسایگان، نمی‌توانیم از پایدار بودن دستاوردهای سلامت خود هم مطمئن باشیم؛ چون ما مرزها و همسایگان زیادی داریم. محور سوم نیز توسعه همکاری‌های علمی و اقتصادی و افزایش سهم کشور از بازار سلامت است که در زمینه دارو و تجهیزات با توجه به اینکه بخش عظیم نیاز خود را تأمین می‌کنیم، ظرفیت صادرات را با توجه به قیمت مناسب و کیفیت بالا داریم.

نیکنام ادامه داد: تأمین واکسن‌های مورد نیاز کشور در بحرانی‌ترین شرایط کرونا از دستاوردهای مهم ما بود. تعمیق همکاری با سازمان‌های بین‌المللی سلامت محور از اقدامات دیگر ما بود تا از ظرفیت این مراکز استفاده شود. اتفاق خوبی سال قبل رخ داد که گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل مسئول تهیه گزارش آثار زیانبار تحریم‌های ظالمانه بر ایران شد و ملاقات‌هایی با انجمن‌ها، بیماران و مسئولین داشت.

وی افزود: پیرو شکل دادن همکاری با همسایگان در زمینه سلامت همکاری با گروه G۵ شامل کشورهای ایران، افغانستان، عراق، پاکستان و سازمان بهداشت جهانی در دولت سیزدهم از سر گرفته شد. از نظر وضعیت سلامت ما وضعیت بهتری داریم و کارگاه‌های مختلف آموزشی برای متخصصان این کشورها برگزار کردیم. ظرف ۸ ماه پایانی سال قبل نیز ۳ اجلاس با کشورها داشتیم که در مورد بهداشت تجمعات مذهبی در آستانه اربعین حسینی، بیماری‌های مسری و…، صحبت کردیم. همکاری‌های گروه G۵ در دنیا نمونه است و اجلاس بعدی هم در مهرماه با محوریت دارو برگزار خواهد شد.

مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت، تاکید کرد: ایران جزو همکاری‌های شانگهای در آمده است. بریکس هم جمع اقتصادی است که زمینه‌های سلامت هم دارد و در همه این زمینه‌ها ما آمادگی داریم.

وی افزود: سالانه یک میلیون بیمار خارجی برای درمان به ایران می‌آیند. همچنین بیش از ۱۰ تفاهم نامه جامع همکاری دو جانبه در حوزه سلامت داشتیم و به تعمیق همکاری با فدراسیون جهانی آموزش پزشکی پرداختیم. ورود مؤثر در بازار دارو و تجهیزات پزشکی کشورهای همسایه، تعمیق همکاری‌های دو جانبه در قالب دیدار با بیش از ۲۰ وزیر بهداشت و…، گام مهم دیگر ما در این دولت بود. همکاری با کشورها بین وزارتخانه‌ها تقسیم شده و ما مسئول رابطه با کشور کوبا و سوئیس هستیم.

نظرات

پاسخی بگذارید