قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

صادرات ماسک تا اطلاع ثانوی ممنوع شد

تاریخ انتشار : چهارشنبه 16 بهمن 1398 - 12:11

معاون اجرایی مدیر کل تجهیزات پزشکی سازمان غذاو دارو گفت: ماسک‌های N۹۵ به عنوان ماسک‌های جراحی شناخته می‌شوند و استاندارد هستند.

مهدی پرهیزگار، معاون اجرایی مدیر کل تجهیزات پزشکی سازمان غذاو دارو در واکنش به ادعای عضو کمیته کشوری آنفولانزا مبنی بر کمبود ماسک طبی در اغلب مراکز درمانی به دلیل پیش خرید شدن تمامی تولیدات ماسک ایران توسط تاجران چینی گفت: برای صادرات تمام ملزومات پزشکی از جمله ماسک، نیاز به مجوز اداره کل تجهیزات پزشکی است، اما سیاست‌ وزارت بهداشت و تمام بخش‌های زیرمجموعه برآن است که اگر یک نوع تجهیزات پزشکی نیاز داخلی را تامین نکند، اجازه صادرات به آن محصول داده نمی‌شود. ما هر کالائی را به شرطی صادر می‌کنیم که نیاز داخلی مرتفع شده باشد.

وی در ادامه افزود: در تجهیزات پزشکی تا امروز ممنوعیت صادرات نداشتیم؛ یعنی بیش از نیاز کشور تولیدات داشتیم، اما از زمانی که بحث ویروس کرونا پیش آمده است، از آن جهت که امکان قاچاق معکوس وجود دارد، صادرات ماسک ممنوع شده است مگر با مجوز وزارت بهداشت.

پرهیزگار بیان کرد: طبق دستور مدیر کل سازمان تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو، صادرات ماسک تا اطلاع ثانوی ممنوع است، اما بحث صادرات با کمک‌های انسان‌دوستانه متفاوت است. خیلی از تولیدکنندگان ما انبار ذخیره دارند و مازاد خود را به هلال احمر دادند تا هلال احمر به‌عنوان کمک‌های بشردوستانه به چین اهدا کند. این اقدامات بشردوستانه را نباید با صادرات تجهیزاتی که در کشور داریم یکسان دانست. اینکه شرکتی بخواهد ماسک را در چین بفروشد، ممنوع است.تنها هلال احمر بنا به وظیفه انسانی ۱ میلیون ماسک به چین اهدا کرده است و انشالله بخش های بعدی هم ارسال خواهند شد.

وی همچنین درباره استانداردهای ماسک N۹۵ گفت: این ماسک‌ها نوعی ماسک تخصصی است که در صورت لزوم برای کارکنان حرفه‌ای که احتمال برخورد مستمر و مستقیم با بیماران را دارند، استفاده می شود و برای کاهش ورود ذرات با ابعاد کوچکتر به سیستم تنفسی طراحی شده است. ماسک های مورد استفاده در مراکز درمانی با عنوان ماسک‌های جراحی شناخته می شوند که کاربرد آنها برای کاهش انتقال ریز ذرات به سیستم تنفسی بوده و در اتاق های عمل به کار گرفته می شوند.

ایلنا

نظرات

پاسخی بگذارید