قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب خبری وردپرس

نهادهای بازار سرمایه به بازگشت اعتماد به بورس کمک کنند

تاریخ انتشار : دوشنبه 25 اردیبهشت 1402 - 22:14

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند اتفاقات هفته گذشته در بورس و ریزش‌ها، شباهتی به رویدادهای سال ۹۹ ندارد و نهادهای بازار سرمایه باید کمک کنند تا اعتماد به بورس مجددا ترمیم شود.

 

به گزارش پایگاه خبری خبر سما به نقل از فارس، بورس در بازار سهام امروز ابتدا با تقاضای خوبی همراه بود، اما روند معاملات در آخر بازار تغییر کرد و با افزایش عرضه‌ها در گروه خودرویی عرضه در کلیت بازار افزایش پیدا کرد.

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند بورس همچنان در حال رفت و برگشت است و سهامداران خرد هنوز به ماندن و یا رفتن از بورس تصمیم نگرفته‌اند. افزایش فشار فروش در نمادهای شاخص ساز در جریان معاملات امروز منجر توقف رشد شاخص بورس شد.

* بررسی تحلیلی شاخص بورس تهران

شاخص بورس تهران در جریان معاملات دیروز و امروز بیش از ۸۶ هزار واحد رشد کرد تا به محدوده ۲۳ درصدی فیبوناچی موج قبلی خود واکنش مثبتی را نشان بدهد.

بازار با مثبت‌شدن در معاملات اخیر نشان داد که به اعداد و ارقام مدنظر تکنیکالیست‌ها رسیده است؛ همچنین اندیکاتور RSI که روز شنبه به سمت اعداد و ارقام منفی در حرکت بود، توانست به عدد ۵۰ واحدی برگردد تا همچنان محدوده حمایتی خط روند اندیکاتور RSI نقطه امیدی برای اهالی تکنیکالیست بازار سرمایه باشد.

تحلیلگران بنیادی بازار سرمایه همچنان معتقد هستند که شاخص بورس تهران می‌تواند به اعداد و ارقام بالاتر برسد؛ زیرا ‌همچنان انتظارات تورمی بالایی در جامعه وجود دارد و نرخ دلار بالای ۵۰ هزار تومان در بازار آزاد در حال معامله‌شدن است.

* نهادهای بازار سرمایه به ترمیم اعتماد به بورس کمک کنند

در این‌باره رضا گلستانی، کارشناس بازار سرمایه، در گفت‌‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، می‌گوید: وضعیت چند روز گذشته بازار سرمایه تفاوت معناداری با اوضاع سال ۹۹ دارد و افت قیمت شدید سهم‌ها در چند روز گذشته از منطق خاصی پیروی نکرده است.

وی با تاکید بر اینکه باید این وضعیت هرچه زودتر مهار شده و اعتماد به بازار سهام بازگردد، ادامه داد: روند صعودی بازار سرمایه با توجه متناسب با وضعیت هر سهم، می‌تواند تداوم داشته باشد و ترسی که در روزهای اخیر بر بازار سایه افکنده، موقتی است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: نهادهای حاضر در بازار سرمایه باید دست به دست یکدیگر بدهند تا اعتماد از دست رفته دوباره به این بازار بازگردد و آنچه که در روزهای اخیر از بین رفته است، مجددا ترمیم شود.

* رشد بی رمق شاخص‌های عملکردی بورس

در پایان معاملات روز دوشنبه، شاخص بورس ۱۵ هزار و ۴۷۵ واحد نسبت به روز کاری گذشته صعود کرد و تا سطح ۲ میلیون و ۳۰۱ هزار و ۳۸۰ واحد بالا آمد. بازدهی این شاخص مثبت ۶۸ صدم درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با رشد ۳ هزار و ۸۳۷ واحدی در رقم ۷۵۲ هزار و ۴۴۱ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص مثبت ۵۱ صدم درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس نیز با افزایش ۲۰۹ واحدی به رقم ۲۸ هزار و ۶۹۰ واحد رسید. شاخص هم‌وزن فرابورس هم روند صعودی داشت و با رشد هزار و ۵۴ واحد به سطح ۱۳۶ هزار و ۲۰۳ واحد رسید.

* خروج پول حقیقی از بازار سرمایه

روز یکشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام منفی شد و ۳۶۴ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.

امروز نماد خساپا (شرکت سایپا)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و وبصادر (بانک صادرات) بیشترین خروج پول را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای ثبهساز (بهساز کاشانه تهران)، حکشتی (کشتیرانی جمهوری اسلامی) و بنیرو (نیرو ترانس‌) اختصاص داشت.

* کاهش ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۱۲۹هزار و ۳۳۹ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۱۰۵ هزار و ۲۲ میلیارد تومان بود که ۸۱ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش ۱۸ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۱۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسید.

* افت ۷۶ درصدی ارزش صف های خرید بورس

در پایان معاملات امروز، ۳۶۳ نماد با رشد قیمت و ۳۷۶ سهم نیز با کاهش قیمت مواجه شدند.

در جریان معاملات روز دوشنبه، ۱۲۱ نماد صف خرید داشتند و ۸۸ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت ۷۶ درصدی نسبت به روز قبل به ۶۸۰ میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش ۷ درصدی به ۴۲۴ میلیارد تومان رسید.

مطالب مرتبط:

نظرات

پاسخی بگذارید